Rolety rzymskie, firany, zasłony - szycie na wymiar

Już 12 lat tworzymy dekoracje okienne dla naszych klientów z Redy, Rumi, Gdyni, Gdańska biorąc pod uwagę:

  • światło,
  • architekturę wnętrza,
  • gust klienta,
  • najnowsze trendy.

Wszystkie cztery wymienione elementy są przez nas traktowane na równi i są stałymi składowymi swego rodzaju wywiadu, który robimy z klientem podczas pierwszej rozmowy. Im więcej informacji zbierzemy, tym większą mamy pewność, że klient będzie zadowolony z naszych dekoracji.

ŚWIATŁO

„Światło, najstarsze dziecko Boga, to główny element piękna wnętrza.”

Podstawową funkcją, jaką spełnia okno, jest zapewnienie dostępu światła. Naturalne światło nie jest jednolite, w zależności od pory roku, pory dnia czy pogody zmienia swoje natężenie i barwę. Dekoracje okienne wpływają bezpośrednio na to, ile światła wpuścimy do wnętrza, dlatego też przed wyborem konkretnego rozwiązania zawsze ustalamy, ile światła  chcemy wprowadzić do wybranego pomieszczenia.

Prześwitujące firany z woalu, batystu, organzy, muślinu delikatnie rozproszą promienie słoneczne, łagodząc jego siłę. Grube zasłony lub rolety rzymskie  ograniczą działanie promieni słonecznych, uszyte z tkaniny zaciemniającej typu blackout, lub podszyte taką tkaniną, skutecznie je zatrzymają. Jeżeli chcemy uzyskać efekt pośredni lub regulować dopływ światła w zależności od pory dnia, to możemy połączyć delikatną firankę z roletą lub zasłoną. Dobrym rozwiązaniem mogą być również połączenia firan i zasłon z żaluzjami drewnianymi, roletami w prowadnicach, czy roletami „dzień noc”.

Do pokoi ciemnych, w których mamy niedobór światła dziennego, często proponujemy tylko  dekoracje obramowujące okno czyli  zasłony dekoracyjne lub lambrekiny, a do zasłaniania  na noc  wykorzystujemy rolety rzymskie lub rolety w prowadnicach.

Decyzja o tym, ile światła dziennego powinno wpadać do pomieszczenia zależy również od indywidualnych upodobań tych, którzy będą w nim przebywać. Niektóre osoby lubią, gdy promienie słoneczne budzą je wczesnym rankiem, inne z kolei  dobrze czują się w półmroku. Dlatego uważnie słuchamy naszych klientów, bo to oni są najważniejsi.

ARCHITEKTURA  WNĘTRZA

Wzniosłość architektury polega na prostocie.

Dekoracje okienne powinny być swego rodzaju ucztą dla oka.

W myśl tej zasady elementy dekoracji powinny pasować do widoku, jaki się za nimi roztacza, oraz do stylu wnętrza. Czasami trzeba pamiętać, by zbyt dekoracyjne zasłony, gęste firany lub bogate lambrekiny nie przysłoniły wspaniałego widoku na ogród. Innym razem to co zaproponujemy klientowi musi  skupiać  na sobie całą uwagę, by patrzący nie widział  brzydkiego podwórka lub smutnej ściany sąsiedniego budynku.

Kształtem i sposobem upięcia dekoracji możemy ukryć mankamenty związane z rozmiarami i proporcjami  nie tylko okien, ale i całych pomieszczeń. Zbyt wysokie pomieszczenie obniży lambrekin zawieszony na opuszczonym niżej klasycznym karniszu, lub szersza osłona szyny przysufitowej. Wąskie okna poszerzą wysunięte po za wnękę okienną zasłony lub firany. W ciasnych pomieszczeniach lepiej zastosować rolety rzymskie, rolety dzień – noc, rolety w prowadnicach lub plisy, które przylegają do okna, nie zabierając przestrzeni.

Umiejscowienie okna w pokoju, to kolejny czynnik wpływający na wybór rodzaju i kształtu dekoracji. Dekoracje na okna narożne,  okna dachowe i okna balkonowe powinny być zarówno piękne, jak i funkcjonalne, dlatego ważny jest sposób ich zamontowania. W przypadku okna balkonowego (tarasowego) dobrym rozwiązaniem będą szyny przysufitowe – zawieszone na nich firany i zasłony będą mogły być swobodnie przesuwane i nie utrudnią wychodzenia na zewnątrz.

Ostatnio w nowych domach pojawił się  jeszcze jeden rodzaj okien trudnych do osłonięcia: okna kolankowe. Jest to połączenie okna dachowego ze zwykłym. Wygląda ono bardzo ciekawie, zwłaszcza ubrane w piękne tkaniny lub osłonięte odpowiednio dobranymi roletami. Natomiast dekoracje na okno wykuszowe mogą być uzupełnione o dodatkowe elementy ozdobne, takie jak poduszki dekoracyjne, które wypełnią przestrzeń we wnękach.

Z doświadczenia wiemy, że najwięcej trudności sprawia ozdobienie okna skośnego i okna łukowego. W przypadku okna skośnego pojawiły się już systemy plis na okna ze skosami. Natomiast w przypadku okna w kształcie łuku pomocne są karnisze gięte i szyny aluminiowe typu KS lub DS gięte na dowolny łuk,  na których można zawiesić firanki lub zasłonki.

Dodatkowe elementy architektury wnętrz takie jak surowe belki, ozdobne gzymsy, sztukaterie lub boazeria narzucają nam styl i wymuszają dopasowanie tkanin i pozostałych elementów dekoracyjnych do ich charakteru.

GUST  KLIENTA

Jedna połowa ludzi na świecie nie potrafi zrozumieć, dlaczego coś sprawia przyjemność drugiej połowie.

Kolejnym elementem, który decyduje o tym jaki  kształt, wzór i kolor będzie miała firana, zasłona, roleta, obrus, narzuta na łóżko lub poduszka ozdobna jest gust klienta.  Zawsze pytamy o kolor ścian, mebli, dodatków; z jakich tkanin uszyte są już istniejące dekoracje. Ważne jest również w jakim stylu urządzone jest pomieszczenie i jaką funkcję ma pełnić.

Wśród naszych klientów są osoby w różnym wieku, więc ich gust też bywa różny. Dlatego też  w naszej ofercie mamy bogaty wybór tkanin dekoracyjnych o różnej grubości, splocie i składzie surowcowym: od woalu, batystu, muślinu na firany, po naturalny len, aksamit, czy inne piękne tkaniny na zasłony, rolety rzymskie i obrusy.  Każda z tych tkanin jest dostępna w wielu kolorach od jasnych, pastelowych (biały, ecru, beż, pudrowy róż) przez zdecydowane ostre (czerwony, różowy, chabrowy) po ciemne i czarne.

Wybór  rodzaju, formy i tkaniny na dekoracje okienne jest sprawą bardzo osobistą i należy go uszanować.

NAJNOWSZE TRENDY

Elegancja nie polega na założeniu nowej sukni.

Moda odgrywa znaczącą rolę w każdym aspekcie naszego życia, a więc nie można pominąć jej również w przypadku dekoracji okna.

Nowe tkaniny – ich skład, wzór, kolor – są nawiązaniem do trendów lansowanych przez najbardziej znanych dekoratorów wnętrz.Wystarczyło, żeby projektanci oświetlenia wprowadzili elementy miedziane, a już na rynku pojawiły się tkaniny w tym kolorze, lub z delikatnymi wtrąceniami koloru miedzi. Dobrym przykładem może być powrót lnianych zasłon w kolorowe wzory, podobnych do tych, które znamy z lat 70-tych – jest on nawiązaniem do powrotu mody na meble z tamtego okresu.

Innowacyjne sposoby mocowania zasłon, firan i innych osłon okiennych są odpowiedzią na coraz śmielsze projekty architektów w dziedzinie kształtu i usytuowania okien w naszych domach. Duże przeszklone powierzchnie sprawiły, że wróciła moda na szyny przysufitowe, ale w nowej wersji np. szyny aluminiowe typu KS lub DS. Niestandardowe kształty okien wykuszowych wymusiły na producentach tych szyn możliwość  gięcia ich w różnych płaszczyznach.

Bacznie obserwujemy wszelkie zmiany trendów na rynku tekstylnym i staramy się za nimi nadążyć. W tym celu odwiedzamy targi organizowane cyklicznie w kraju i za granicą. Szukamy nowości, nawiązujemy współpracę z nowymi podmiotami, oferującymi ciekawe tkaniny i innowacyjne rozwiązania. Efektem tych starań jest ciągle zwiększająca się ilość próbników tkanin, które możemy zaoferować naszym klientom.